DARK PAST PRODUCTIONS
Comp tape

Ni som läste Twilight #2 är medvetna om att jag stormdiggar Malmös stolthet EMBRACED som öppnar denna compilation-tape med första låten från demon. Fruktansvärt bra, melodiskt, skönt och så.
Kontrasten är ett faktum när dödsarna i INCARNATED tar över och river loss ”Reaper of Souls” från demon ”Choirs of the Dead”. Mestadels rått mangel, men till min stora förvåning hör man även lite atmosfäriska passager med ren sång som inte alls känns malplacerad.
Med ex-SETHERIAL-medlemmar kan det tyckas vara svårt att misslyckas och är man inne på den svarta metallen så borde man digga ”Off To War” som BLOT MINEs bidrag till denna samling heter. Skitbra är väl att ta i men det klart över medel. Å andra sidan är genomsnittet oacceptabelt lågt. De kunde dock stämma gitarrerna.
Kristianstads bonnarockare nummer ett CHAOTIC THRUTH erbjuder lyssnaren thrash-röj och musiken är ganska okej, men det är inte bästa låten på demon. För övrigt är sången kass-kossa i magen?
Skivkontrakterade THYRFING med låten ”Vargavinter” är definitivt bättre än PANTHEON. Ska bli intressant att höra hur de lyckas på skiva.
INFERNAL hade jag kanske inte brytt mig så mycket om, om det inte vore för att mina kära bandmedlemmar utgör denna konstellation. Primitiv black med primitivt ljud och genomtänkta texter.
Och så vänder man på bandet och vad hittar man där? Jo, först finns Varbergs ANATA med låten ”Let The Heavens Hate” och det låter inte dumt alls. Jävligt bra death metal som breddas med lite melodier på sina ställen. Kredit för de coola övertonerna.
Lite argare tongångar av BLAZING SKIES från demon ”The Thriving Thorns of November” följer härefter och mitt omdöme säger att det här bra. Black/death är visserligen inget ovanligt men det här är medryckande med schysst gung. Bisvärmsriff och tung death hopvispat med slingor.
Mer death metal, utblandat med thrash, levereras i och med nästa låt, ”Beyond The Threshold of Pain”. Det är OBSCURITY, ej att förväxlas med deras namne, som spelat in denna låt och den är inte direkt ny. Snarare ganska gammal och den äldsta låten på tapen, inspelad 1993. En bra låt, av ett band som ej längre finns, och bäst av allt måste vara Pösses sång. Avslutningsriffet är också en given höjdare.
MORTUM, med vilka jag spelade med på förra utgåvan, har släppt en ny demo och nu är min plats tagen av en trummaskin. Eftersom jag mer eller mindre är jävig tänker inte tycka för mycket angående denna låt, betitlad ”Night Spawned”. Att förneka att allt, förutom trummorna då, är bättre än förra försöket skulle trots allt vara befängt.
Enda CD-låten på Dark Pasts första release är avslutande ”Sense of Withering” med NON SERVIAM. Inga kommentarer nödvändiga.
På det hela är detta ett heltrevligt blandband med mysiga låtar. En intressant iakttagelse är att Tyr, som styr DPP tillsammans med en viss Ricard, spelar på tre av elva låtar och ett fjärde band har han även varit med i, även om han inte medverkade vid inspelningen. Detta är inget negativt eftersom personen ifråga är duktig musiker och förtjänar lyssnarens öra.