INCARNATED
Choirs of the Dead

Att INCARNATED inte är några noviser på dödsmetall hörs tydligt på dessa låtar. De har varit med ett tag och hunnit spela in en skiva, men Wild Rags har ännu inte släppt den. INCARNATED började om från noll och spelade in ”Choirs of the Dead”, som har sina stunder. Jag föredrar dock death av det lite snabbare slaget och INCARNATED är aningen mindre energiskt än vad jag vill ha.
På sina ställen trängs en ren manlig stämma med resten av den tunga ljudbilden. Det gör det hela påtagligt intressantare och bryter av ganska effektfullt.
”Reaper of Souls” och avslutande ”Choirs of the Dead” är klart tuffast och fortsätter de så här så kan det bli riktig bra. Ser fram emot minin som släpps på Dark Past nästa sommar.