VÄLKOMMEN till första numret av Sveriges nya musiktidning, Stereo.
Vi har valt en i Sverige ovanlig form att behandla musik journalistiskt: varken den enfaldigt beundrande popnördens eller den självgode kultursnobbens. I Stereos värld segrar alltid substansen över ytan.
Vi skriver om musik utan att intellektualisera av ren fåfänga. Artisten och dennes musik skall vara i fokus, inte journalisten bakom texten. Vi blickar framåt, hittar den nya musiken och sätter den i sitt sammanhang. Vi håller kollen, här och nu, utan att fördenskull tappa den historiska anknytningen.
Stereo görs av musikälskare för musikälskare. Vi håller oss inte för fina att skriva om någon artist eller genre. Gillar vi något, erkänner vi det och skriver om det. Oavsett om det är Iggy Pop, Fun Lovin’ Criminals, Frank Zappa, Madonna eller Underworld. Bra musik är bra musik, svårare än så är det inte.
Just nu gillar vi Singer extra mycket, de är landets bästa nya band. Jens Stenberg träffade dem inför releasen av debutalbumet.
Sommaren tillhör festivalerna. I detta nummer har vi därför en fet festival-guide, sammanställd av Magnus Norrman.
Detta och mycket mer — bland annat intervjuer med Beck, Suede, Oasis och Conny Bloom — finner du på våra första 64 sidor.
När Stereo återkommer i höst bjuder vi på mer gott: en komplett recensionsavdelning. Och naturligtvis en massa överraskningar. Har du kreativa åsikter, positiv eller negativ kritik eller något annat på hjärtat vill jag gärna att du hör av dig.
Och så trevlig sommar och så där, förstås.