ULTRASOUND
Everything Picture
Nude 494151 (Sony) DLP/DCD
***½

Ultrasounds medlemmar ser ut som raka motsatsen till hur engelska debutanter brukar göra. Framför allt sticker sångaren Andy ”Tiny” Wood ut. Trettiofem år gammal och med en kroppshydda som i normala fall brukar kunna hittas i operans, eller möjligen hip hopens värld, väcker han uppmärksamhet.
I brittiska tidningar har man kunnat läsa saker i stil med ”nördarnas återkomst” och ”the indie Addams Family”. Inte så snällt, men ”Tiny” och hans gäng tar inte illa upp — i stället har de vänt det till sin fördel och närmast blivit talesmän för de mobbade.
Även deras ålder har varit föremål för diskussion. I bandets första intervjuer förra året drog ”Tiny” av tio år från sin verkliga ålder och i ”Stay Young” sjunger han självironiskt ”My advice to you boys and all you girls is never try to grow old”.
Ultrasound vilar tryggt i post-britpop-skolan som blivit så vansinnigt populär de senaste åren och där giganterna heter Radiohead. Trots att de är debutanter låter de mogna och färdiga, vilket förmodligen hänger samman med åldern. Musiken är komplex, och ljudbilder och arrangemang är av ett slag som det brukar ta åtskilliga plattor att växa sig fram till. Hämningslöst kastar de sig rakt in i musikhistorien och snappar upp lite här och lite där.
Ekon hörs från så vitt skilda artister som Yes, Pere Ubu, Fall, Roxy Music, Who, Gary Glitter, Joy Division, Sonic Youth och Smashing Pumpkins. Tydligast är likheterna med samtida engelsmän som Suede, Pulp och — så klart — Radiohead.
Just fans av Radiohead bör tilltalas av detta, och står bara fru Fortuna vid nykomlingarnas sida kan de absolut lyckas lika bra som sina kollegor. Potentialen finns här, utan tvekan.
Trots att det är en dubbel-CD rymmer skivorna tillsammans bara tretton spår. Fast långa sådana. Avslutande titellåten skulle man kunna använda för att ta tiden när man kokar potatis, då den tar över tjugoen minuter på sig att ticka färdigt. Lejonparten av den tiden ägnas åt kakofoniskt oljudsskapande i bästa ”Sister Ray”-tappning.
Över huvud taget har de hela tiden nära till kaos. Det ger musiken en intressant nerv och hör utan tvekan till en av de saker som får läggas till plussidan. Till minussidan får å andra sidan fogas att gruppen alltid har lika nära till det bombastiska och pompösa — för övrigt ännu en sak som de delar med Radiohead. Ultrasound lär låta tala om sig, var så säkra på det.