SENSELESS THINGS
Postcard CV
Way Cool WC004LP (import)
***½

Poppunk. Detta underbara ord med smak av fantastiska Lurkers, Ruts, Adverts, Stift Little Fingers, med flera. Grupper som stod för honnörsord som energi och melodi. Det är nu mer än tio år sedan dessa verkade. Tyvärr har Lurkers och SLF då och då återförenats och därmed dragit sina namn i smutsen.
Men tack och lov dyker det också upp nya unga band som tar tillvara dessa forna hjältars energi och popkänsla. The Sect, Perfect Daze, Red Letter Day. Kanske inte alltid så framgångsrika i sina försök men ändå. En dag kanske vi kan jubla lika högt åt dessa som vi nu jublar över Mega City Four.
Ett gäng som helt klart står snäppet över de ovan nämnda unga grupperna är Senseless Things. Dessa fyra spolingar visade redan under 1989 via två kanonsinglar, ”Girlfriend” och ”Too Much Kissing”, att de var redo att ta upp kampen med MC4 om världens popälskares gunst.
Nu är dock ”Postcard CV” i sin helhet inte riktigt lika övertygande som dessa båda högoktansinglar. Låtarna från ”Too Much Kissing” ingår dessutom och är klart bäst. Kanske hade det varit bättre om de hade givit sig själva lite mer tid att skriva nya låtar i samma goda klass.
Men ändå, min naiva popådra kan inte annat än tycka om det här vykortet. Kanske lite väl plottrigt nedhafstat ibland men fem av plattans tio låtar håller god ”Tranzophobia”-klass. Så det så!

Senseless Things
c/o Mark, Flat 9, Lebanon Court
Richmond Road, Twickenham
Middlesex TW1 30A
England