SIMPLE MINDS
Street Fighting Years
Virgin 209 785 (Electra)
***

Simple Minds är nu officiellt ett tremanna-band — åtminstone av omslaget att döma — men soundet är pampigare än någonsin. Ibland lite väl pampigt faktiskt och spelar ni den tillräckligt högt hemma och har ett stort vardagsrum så kan ni nästan låtsas att det är en live-konsert på Wembley ni befinner er på. Det riktigt hörs att det handlar om ”stadiumrock”.
Jag tänker inte för en sekund påstå att det här är lika bra som mina favoritplattor med Simple Minds, ”Sons And Fascination” och ”New Gold Dream 81, 82, 83, 84”, men Jim Kerr har fortfarande kvar samma röst som jag inte kunde värja mig emot för åtta år sedan heller.
Överlägset bäst på LP’n är ”Belfast Child”, Simple Minds omarbetning av den gamla folksången ”She Moves Through The Fair”. Här finns också ”Mandela Day” och Peter Gabriels ”Biko”, som visar att Jim Kerr är aktiv i Sydafrika-frågan (sistnämnda är dock mycket bättre i Gabriels egen version).
”This Is Your Land” och ”Kick It In” är också mycket bra, men jag lyssnar hellre på ”Promised You A Miracle” och ”Love Song” — DET var briljanta låtar det!

Virgin Records,
Kensal House,
553/579 Harrow Road,
London W10,
England.