PÅ VÄG IN till lunchrestaurangen där intervjun ska äga rum tar Stevie Klasson en polare på bar gärning.
Björne Fröberg från Nomads kommer nedför rulltrappan i Söderhallarna… från gymmet!
— Så du har börjat träna, ler Stevie på ett sätt som bara kan beskrivas som pillemariskt.
Björne Fröberg erkänner lite skamset.
När han gått garvar Diamond Dogs gitarrvirtuos och konstaterar:
— Nu har man ett bra skvaller i branschkretsarna, Björne i Nomads har börjat gå på gym…
Själv tränar han förstås inte.
— Det skulle blåsa min rock’n’roll-image totalt, men jag kör lite armhävningar och knallar runt en massa på dagarna så jag håller mig ändå i form. Fast Keith Richards har löst det där på ett bra sätt. Han kastar knivar som träning. Han är grym på att kasta kniv…
Så där låter det. Hela tiden. Stevie Klasson, som till vardags kränger gitarrer hos sin gamle mentor Halkan på Halkans Musik i Stockholm, har nämligen hängt med Richards (»mitt ex, Patti Palladin, som var Thunders gamla duettpartner, är bästis med Anita Pallenberg«), spelat med just Johnny Thunders fram till dennes död (det var Stevie som fick ta emot dödsbudet i New Orleans) och efter det harvat runt i London i åtta år, där han arbetat som studiomusiker och spelat in med Glen Matlock, Jayne County och Chrissie Hynde.
Han har kort sagt sett allt, hört allt och varit med om allt som vi andra bara läst om i Legs McNeils och Gillian McCains legendariska bok »Please Kill Me«. Och då är han ändå bara 33 år.
— Men Stockholm är bäst just nu. När jag skulle fira trettioårsdagen här fick jag plötsligt erbjudande om att vara med på Spains »She Haunts My Dreams« och det var ju en helt fantastisk upplevelse. Jag förstod att det var här jag skulle bo för att få vara med och göra all bra musik. I London fick jag nästan bara spela in skit.
Riktigt vad för skit vill han inte gå in på. »Technolell«, säger han och vägrar att svara på om han nån gång lagt gitarrerna på nån hit.
Ännu en sak som fick honom att bli säker på att ge Stockholm ännu en chans var att Brady Blade, Emmylou Harris trummis, flyttade hit och av en ren slump ramlade in på Halkans under sin andra dag i Stocholm.
— Vi träffades på releasefesten för »Wrecking Ball«. Jag fick en stor blöt puss av Emmylou och knallade hem med läppstift på skjortan. Jag fick en galen utskällning av frugan förstås.
Nu spelar Stevie tillsammans med Brady i bandet Hi-Tones — och utöver det i Diamond Dogs.
— Jag kom med av en slump inför deras första turné efter debutplattan. Sen har jag varit kvar. Men Hi-Tones är det jag håller varmast om hjärtat. Det skönaste med Diamond Dogs är att få spela riktig rak rock’n’roll. Och vi är stora som fan i Spanien.
DIAMOND DOGS NYA SKIVA »TOO MUCH IS ALWAYS BETTER THAN NOT ENOUGH« ÄR UTE NU PÅ FEEDBACK BOOGIE.
Lämna ett svar