Just nu kommer det oerhört mycket bra musik från Sverige, det enda problemet är att det mesta låter likadant. Men nu finns det ett alternativ till alla Speakers och Chevys, vi har fått Superswirls, ett band som låter som Blur och ett syntigt Pulp. Fast nästan lite bättre.
Jag ska intervjua Mathias Axelsson, sångaren och gitarristen i dramat. När jag ringer upp honom är det en svarare som låter ungefär: ”Hej, du har kommit till Mathias och jag är inte inne…”
”Va!?”, tänker jag. Jag hade ju bestämt tid med skivbolaget. Jag ringer till skivbolaget för att reda ut det eventuella missförståndet. Där visar det sig att de glömt att meddela Mathias om intervjun. Jag tänker x antal svordomar och spelar ”Suede” — Bästa avkopplingen!
Efter ett tag ringer Mathias, som fått mitt meddelande om intervjun på sin svarare, upp mig och intervjun kan äntligen börja.
När, hur och varför?
— Rikard och jag startade bandet för 5 år sedan, eftersom alla i Eskilstuna skulle ha ett band när Manchestervågen drog igång. Kent började också då.
Har ni någon hype?
— Nej, jag tycker inte det. Jumper har en kommersiell hype. Jag har märkt att jag måste passa mig så att jag inte säger något dumt, eftersom jag är en offentlig person nu.
Vad tycker du om Kent?
— Trevliga prickar som gått och blivit rockstjärnor, men de var bättre förr, första plattan är bäst. Jag känner dem och jag tycker att Jocke är en bra låtskrivare. Vi brukar tracka varandra när vi skriver låtar.
Vilken autograf skulle du helst vilja ha?
— David Bowies… Jocke har den. Det svinet… (ironi /Red) Jag har faktiskt Christer Garpenborgs autograf (10:25 på 100m /Red) Vill du köpa den?
Nej tack. Han har ju inte rekordet längre.
— Nej, det har Peter Karlsson. Men det är den enda autograf jag har…
Jag har Ravellis.
— Den klarar man sig utan.
Ja, det han kommer att leva på resten av sitt liv är ju att han kom i vägen för bollen i straffarna mot Rumänien?
— Precis…
Vilka är Superswirls förebilder?
— Kraftwerk och New order.
Superswirls sjunger ”She doesn’t” i ”Dates”, vad har Mathias till sitt försvar mot detta hemska språkfel?
— Nja, det går ju inte att sjunga ”She doesn’t”.
Nej, det har du nog rätt i. Brukar du äta på McDonalds?
— Det händer. Men Burger King har godare hamburgare.
Ja, det har dom. Vet du att McDonalds bara återvinner 1/3 av allt skräp?
— Burger king återvinner väl ingenting?
Nej, men de har godare burgare.
— Jo, i och för sig.
Läser du böcker?
— Serier är roligare.
Jag ser Bamse som förebild i livet.
— Åh, grattis!
Lämna ett svar