Ingen inhemsk synthare har väl undgått att en ny stjärna har tänts på den svenska synth-himlen. Daily Planet heter det nya stjärnskottet på Energy, som låter väl så bra som Erasure. Ändå har de två medlemmarna inte hållit på längre än sedan 1994.
Hemligheten är att de sysslade med musik långt innan Daily Planet. T ex var Johan Bäckström — en av de två, samt den som jag kommer att tala vidare om Daily Planet med — keyboardist i ett rockband från 1989 och fram till 1994. Jarmo Ollila, andra halvan i bandet, är uppväxt i en musikerfamilj. Storebror heter Jouni och syns (hörs) vanligen i Pouppée Fabrikk.
Men det var inte på så sätt som Daily Planet kom i kontakt med Energy.
— Nej, vi skickade aldrig ut speciellt många demokassetter till skivbolag, förklarar Johan. Inte ens till Jarmos brorsas. När vi väl gjorde det till någon, riktade vi i första hand in oss på de riktigt stora. Vi blev ”upptäckta” som förband till S.P.O.C.K i Göteborg i våras.
SAMMA ÅSIKTER
Johan och Jarmo hade ingen aning om vem den andre var, när de genom en gemensam bekant stötte på varandra i en studio i Karlstad och började prata musik.
— Vi kom fram till att vi hade ungefär samma åsikter om hur musik skall låta. Att jag spelat rock är oväsentligt, våra rötter finns i 80-talets synth. Den omelodiösa technodynga som kommer fram idag är så fantasilös. Som när Dr. Alban gjorde Sweet Dreams, ett billigt trick som gör att man borde förlora respekten. Men så hörde någon honom i Musikjournalen på radion säga att han tyckte att Daily Planet var bra, så det får väl vara för denna gången. Han har ju god smak… Går vi till vår egen genre är det illa där också. Synthpopbanden kan sällan sjunga och ljudbilden är tunn — om vi nu är ett synthpopband. Snarare ett popband som gör låtar på synthar.
Att det är synthar som det skall göras på står utom allt tvivel. Inte ens samplers är speciellt populära:
— Så fort man stoppar in ett synthljud i en sampler och spelar det några toner upp blir det skit, hävdar Johan bestämt.
SKRIVER LÅTARNA PÅ GITARR
Att Jarmo bor i Göteborg och Johan i Karlskoga har inte skapat några problem. Jarmo gör all musik på gitarr, skickar upp alstren till Johan som bestämmer vilka ljud som passar och vilken typ av låt det skall bli; om den ska vara hård eller mjuk, etc.
— Är inte materialet jag får från Jarmo tillräckligt bra att bygga på, är det ingen idé att försöka rädda upp det. Det blir för mycket jobb och så vet man att slutresultatet har betydligt större chans att bli en hit om grundstommen håller redan från början.
DAILY PLANET = ERASURE?
Om att bli jämförda med Erasure är de inte helt glada åt, men Johan håller med om att det finns vissa likheter. Sången tycker han dock att Daily Planet gör bättre, Andy Bell kan låta tämligen fjollig.
Nästa steg i karriären blir att spela in en video till singellåten ”Milky Way”. Sedan börjar det bli dags att gå ner i studio igen för inspelning av det kommande albumet.
— Det är en jättefin studio här i Karlskoga, fullt i klass med Polarstudion i Stockholm. Lika känd är den däremot inte, det beror på att det företrädesvis har dubbats filmer där. Som producent kommer vi antagligen att använda John Fryer. Det blir kul. För alla som inte vet det är det nämligen han som var tekniker på Depeche Modes tre första plattor.
VIRTUAL CHRISTMAS
Live kommer de att visa sig nästa gång den andre december på Malmös nya synthklubb Numbers. Och så blir det på Virtual Christmas, som i år kommer att dyka upp både i Lund och Stockholm. Då skall kören som var med under deras spelning på Hultsfredsfestivalen även finnas med.
— Den passade in väldigt bra och det blir lite mer att se på. Det är en kille och två tjejer. Killen är den gemensamme bekant som sammanförde Jarmo och mig. Dessvärre är tjejerna från Italien, så tyvärr kan det nog inte bli så ofta som de är med. Det har kanske att göra med hur stora och kända vi blir… Drömmen är att kunna ha ett riktigt liveband på scen, men det skulle bli mycket kostsamt och ett oerhört jobb att få att fungera med alla små blipp här och där.
Tanken på ett ekonomiskt oberoende Daily Planet ligger — enligt Propaganda — ändå inom ramarna för det tänkbara. Debuten är det starkaste och mest publikfriande som kommit i synthpopväg i Sverige på bra länge. Nu gäller det bara att följa upp…
Lämna ett svar