Vilka skivor och artister har påverkat dig mest?
Varje dag har ju sin skiva, låt, artist och det som påverkar en den ena dagen gör det inte den andra. Jag tycker att man ska låta det förflutna vila i frid och i stället ta till sig det som gårdagen givit dagen.
Nämn en film, en bok och en låt som du tycker att alla borde se, läsa eller höra.
Film: Vad som helst av Peter Greenaway. Få perspektiv!
Låt: Vad som helst av och med Carleen Anderson. I alla perspektiv!
Bok: Cassius Clay/Mohammed Alis fantastiska självbiografi — för de som har problem med perspektiven.
Vilka var din ungdoms förebilder?
Jag fick nya varje dag.
Nämn en händelse som har haft stor betydelse för din musiksmak.
Musik är en process och inte en rad isolerade händelser, man justerar sin kurs. Jag tar in för stora kvantiteter för att kunna avgränsa enskilda incidenter.
Vilken artist, död eller levande, beundrar du mest?
Jag är ingen idoldyrkare. Ibland träffar man på någon rolig, i dag tycker jag att Snoop Doggy Dog är kul.
Vilken tidpunkt i pophistorien skulle du vilja besöka?
Jag är ju på väg mot framtiden och ser fram emot det. Det som har varit har varit, det som varit bra kommer alltid igen i någon, ofta bättre, form.
Vad utgör det största hotet mot popmusikens fortlevnad?
Finns inget hot mot musik whatsoever.
Vems åsikter om musik litar du på, förutom dina egna?
Ingens! Hur fan skulle det se ut?
Vilken är den bästa skiva som aldrig har spelats in?
Allt det bästa ligger i framtiden. Det kommer att komma många bra skivor och eftersom de inte är inspelade måste jag säga att det blir dem.
STAKKA BO har gjort en video med Roger Moore och är aktuell med sitt debutalbum »Supermarket«.
Lämna ett svar