OM EN POPNÖRD av 1993 års modell fått se den skivsamling Plura Jonsson ståtade med för fem år sedan hade han antagligen skrikit av avund. Om samma nörd däremot gluttade genom Eldkvarn-sångarens hyllor i dag skulle han bara fnysa. Ty det som var rena biblioteket — omfattande en ocean helt unika titlar — har blivit en mycket blygsam trave självklarheter. Varför?
Kärlekens tunga klövs på mitten…
— Ett långt förhållande kraschade och som i ett slags besvärjande rit gjorde jag mig av med varenda platta, berättar östgötingen över en kopp kaffe hemma i sitt välordnade kungsholmskök.
— Jag ville liksom visa henne: »Titta, jag kastar bort mina käraste ägodelar för din skull«. Helst ville jag köra hela samlingen till soptippen, gesten hade blivit större då. Men jag behövde stålar och sålde den i stället.
Och fick, förstås, en ansenlig sedelbunt.
Fast inte så ansenlig som man skulle kunna tro. Köparen krävde rabatt när han upptäckte hur rockstjärnan sorterat sina dyrgripar.
— Jag och Carla lärde oss som unga att klistra tejp i olika färger längs konvolutryggarna. Det var röd för amerikansk psykedelia, blå för brittisk pop, gul för blues, grön för jazz och så vidare. Väldigt skoj på den tiden, men »kommersiellt« ganska misslyckat. Flera rariteter, till exempel Fugs originalutgåvor på ESP, förlorade åtskilliga hundringar i värde.
Tejp på konvolutryggarna… kan en man som ägnat sig åt sådant frimärkssamleri verkligen bli så likgiltig att han nöjer sig med en bunt Dylan, några Lou Reed, ett par Van Morrison och enstaka alster av andra jättefavoriter — på CD?
— Ja, faktiskt. Min passion för plattor har avtagit helt, jag sätter sällan på några över huvud taget. Det blir mest radio…
Det må vara sant detta, att Plura inte längre lyssnar på plattor.
Men han gör fortfarande en och annan…

PLURA JONSSON, ELDKVARN

vinyl inga
CD 1,0 hyllmeter
längst fram Dylans bootlegbox
sortering »Nä, det finns inte så mycket att sortera. Annat var det förr…«
första köp Blues Project »Live at Cafe-a-go-go«
jajamensan! Eldkvarn »Genom ljuva livet«
hmm… Eldkvarn »Tuff lust«