Punkig, hård rock. Och lite lite pop. I somras blev Violent Divine rockstjärnor på riktigt. OKEJ tjuvläste några sidor i deras dagbok.
5 juni
Äntligen har vi spelningar med kravallstaket och pressdike där fotograferna trängs framme vid scenkanten, något vi lätt skulle kunna vänja oss vid. Efter det första stora framträdandet i Pop i Parken hör Michael sin mamma säga att han borde vårda sitt språk från scenen. ”Varför ska du svära så mycket?” Vad pratar honom?
6 juni
Recensenterna gav konserten betyget 4 av 5 möjliga och Gustav och Micke klev upp i ottan för att åka till Stockholm och intervju i Bandit 106.3. Bollnäs-Martin berättade att de fått många positiva reaktioner av lyssnarna när de spelat singeln Rush You. Otroligt fränt. Annars pratade vi mest om promotionturnén i USA i höst.
7 juni
Det är mycket media nu. Vi pratar om skivan, framtiden och om hårdrockens framfart i annorlunda sammanhang såsom melodifestivalen och vad det betyder för oss. Känns kanon!
8 juni
Full fart till replokalen för att lasta in gitarrer, trummor, förstärkare följt av en rivstart norrut mot Stockholm och kvällens releaseparty. Klubben vi spelade på var perfekt för ett rockband. Efter soundcheck slog vi ihjäl tiden på en pizzeria i närheten. Men ingen fick i sig något — alla bara pratade om hur häftig kvällen skulle bli.
Klockan 21 öppnades dörrarna och publiken strömmade in. 22:45 exploderade Let’s Go som första låt och det enda vi såg från scen var kameror, ljus och människor. Rena himmelriket. Efter den svettigaste halvtimmen i våra liv skrev vi autografer på skivor och affischer, träffade nya och gamla vänner.
Vi träffade även Alice Coopers gitarrist som var här för att spela på Sweden Rock. Alla verkade ha haft en trevlig kväll och flera timmar senare var det dags för fyra trötta rockstjärnor att åka hem till Norrköping igen.
9 juni
Vi njöt av alla gratulationer på sms och mail och dagen bara försvann i ett sorts lyckorus som toppades med ett reportage om oss på SVT.
11 juni
Bandet klev ur sängarna klockan 2 på natten för att åka till Stockholm. Vi skulle spela live i Rockklassiker 106.7 och var tvungna att vara framme innan 6. Vi spelade Let’s Go, bröt av med en intervju och därefter blev det Rush You. Vi lottade även ut ett par album med autografer och pratade film med Ronny Svensson som var där för att tipsa lyssnarna om film i veckan.
Framtiden
Ser vi fram emot en intervju som ska publiceras i första numret av en ny rocktidning som heter AgonyZone, Sweden Rock ska recensera skivan och det ska bli spännande att se vad tidningar, magasin och radio tycker om oss. Men framför allt ska vi spela hela hösten. Vi ses!
Gustav Liljenström
Gustav är det hårt slående ryggraden i Violent Divine. Ett riktigt fanatiskt fan av allt som är Mötley Crüe.
Instrument: Trummor
Födelsedag: 29 oktober
Favorittrummis: Tommy Lee
Favoritskiva: Mötley Crüe Shout at the Devil
Bästa konsert: Mötley Crüe på Sweden Rock Festival 2005
Fångad på en öde ö: ”Med Lemmy i Motörhead, en flaska rom, coca cola och citron.”
Mikael ”Q” Qvist
Det ser alldeles för lätt ut när Q spelar sina glammiga och smått elaka riff. Han är också den i bandet som har koll på alla fakta och är bäst på Trivial Pursuit.
Instrument Gitarr
Födelsedag: 24 januari
Favoritgitarrist: Edward van Halen
Favoritskiva: Pantera – Vulgar Display of Power
Bästa konsert: Guns and Roses Stockholm 1993
Fångad på en öde ö: ”Med Dimebag Darrel (fd. Pantera-gitarrist red. anm.), en gitarr, en förstärkare och en enorm generator.”
Michael Ahlström
Bandets maniske sångare med sitt stora behov av uppmärksamhet. Kan prata i oändlighet om allt som intresserar honom.
Instrument: Sång
Födelsedag: 19 oktober
Favoritsångare: James Dean Bradfield
Favoritskiva: Manic Street Preachers – The Holy Bible
Bästa konsert: Manic Street Preachers Hultsfred 1993
Fångad på en öde ö: Med Elvis Presley, två stop öl och en påse potatischips.
Klaus Gauffin
Klaus är den andra delen av Violent Divines ryggrad. Du ser honom längst fram vid scenkanten där han gör sitt bästa för att klå upp sitt instrument.
Instrument: Bas
Födelsedag: 20 februari
Favoritbasist: Robert Trujillo
Favoritskiva: Metallica Master of Puppets
Bästa konsert: Suicidial Tendencies Stockholm 1994.
Fångad på en öde ö: Med en snygg tjej, en yxa, en påse äpplen och lite vaniljsås
Lämna ett svar