Suzie Beats Them All är bandet som hamnade på kvällstidningarnas löpsedlar och i nyheterna på TV efter en spelning där körtjejerna strippat på scen och en av dem också blivit knullad och slickad.
Nej, blivit knullad är nog fel uttryckt, snarare var det hon som satte på en av killarna. Nåväl, det finns mer att säga om bandet. Det är märkligt hur sensationshungrig kvällspressen är som lyckas skriva helsidor om ett band i stort sett utan att nämna något om musiken, eller om bandet utom att de haft strippande körtjejer. Nu är det inte bara Suzie Beats Them All som haft strippor på scen även The Beatles hade en strippa på scen under en period i sin tidiga karriär hemma i Liverpool och det gick ju ganska bra för The Beatles.

I detta nummer av Kakofoni finns en av Suzie Beats Them Alls låtar med på den medföljande CD:n så du kan höra den själv. När det gäller inspelningar har Suzie Beats Them All annars haft en del problem vilket framgår nedan. För att få lite kött på benen ringde jag upp Nisse Wholrabe. För er som inte känner till Nisse kan jag berätta att han bott i popmetropolen Halmstad och bland annat spelat med Mick ”Sabotage 81” Saurell och sedan flyttat till Göteborg och spelat med The Leathernun. Jag började med att fråga hur det kom sig att han började med musik?
– Jag växte upp med Jimi Hendrix i öronen. Jimi stod där med gura och gitarrstärkare på max inne i örat och öste på med känsloladdade och överstyrda gitarrsolon. Jag lyssnade också mycket på den tidiga hårdrockaren, band som Black Sabbath och Deep Purple, gitarrdominerad rock så det var ganska naturligt att jag skulle bli gitarrist.
Hur bildades Suzie Beats Them All?
– Freddie Wadling träffade Deep Torkel i samband med att Torkel gjorde en video med Freddie. Jag och Freddie har ju känt varandra och spelat tillsammans sedan The Leathernun och Deep Torkel kände Johan Bomberg så vi bestämde oss för att bilda ett band. Johan har trummat med Man Klan, Sixten Redlös och GOLD. Deep Torkel var frontfigur i Stoodes. Dom var väl kult uppe i Stockholm. Stoodes gjorde en LP där de första exemplaren hade skivomslag i marmor, det är ju tungt.
Hur gick det till att göra Suzie Beats Them All CD:n?
– Vi hade gjort en handfull spelningar. En kille på ett filmbolag fick höra talas om oss och vi blev tillfrågade om vi ville göra ett soundtrack till en film. Så vi gick in i studio och spelade in soundtracket. Tyvärr så gick filmbolaget i konkurs så det blev ingen film och inga pengar varken till oss eller till studion.
– Vi började leta efter ett skivbolag istället, som kunde ge ut det. Joker var dom som var mest intresserade. Så det var Joker som räddade oss, dom löste ut inspelningarna från studion och så spelade vi in ett par låtar till så att det blev en hel CD. Men det var inte alls tänkt att det skulle bli någon CD från början när vi spelade in. När vi spelade in extralåtarna till CD:n så kunde inte Freddie vara med så där är det Anders Karlsmark, som spelade med Commando, som spelar bas på dom.
– Det var inte bara i samband med dom inspelningarna som skulle blivit ett soundtrack som det blev problem. Efter att CD:n på Joker givits ut fick vi ett nytt kontrakt, men han som skulle ge ut det hamnade i fängelse så det blev inget.

För den Kakofoniläsare som inte känner till Joker Records sen tidigare så kan vi berätta att de också givit ut band som In The Colonnades, 99th Floor, Lee Harvey Oswald Ensemble och All Orange (tidigare All Steel Coaches).

Du har skrivit de flesta låtarna på CD:n kan man säga att du är något av bandets musikaliska motor.
– Jo, i början var det så. Det bara blev så att det blev min roll, liksom. Men Freddie har ju också bidragit och Torkel hade en del låtar också, som han gjort med sina tidigare spelpolare. Vid ett annat tillfälle så träffade jag Jonas Almqvist i The Leathernun som berättade att någon av låtarna varit med redan på tiden med The Leathernun.
Jag fortsätter med att be Nisse berätta lite om vad bandet håller på med idag.
– Torkel har slutat och istället är det Micke Thimrén som sjunger. Det är också Micke som gör mycket av låtarna idag. Micke har också spelat mycket med internationella band som Only Ones, Johnny Thunders och Richard Hell. Sedan är det Jackie Hoberhof som spelar bas. Vi tog med honom när Freddie ville spela synth live, då Freddie inte kunde spela synth och bas samtidigt. Johan och Jackie spelade tillsammans i Man Klan tidigare så det var naturligt att Jackie kom med. Fast vi har inte haft så mycket tid till bandet på sistone för jag har gjort en CD tillsammans med Karlsmark. Vi har lagt ner mycket jobb på den och jag är verkligen nöjd med den, men det har inte blivit tid över för så mycket annat. Det är Michael Ilbert som producerat och det har verkligen blivit en genomarbetad CD.
Har du skrivit några av låtarna på Karlsmark CD:n?
– Nej, det är det som är skillnaden, det är Karlsmarks låtar allihop. Jag har varit med och påverkat arrangemang och produktion, uppfostrat Karlsmark lite, givit honom lite smisk så att det blivit tufft. Men Micke Thimrén är också med på Karlsmarks skiva så egentligen är det ungefär samma sak utom att det är Karlsmarks låtar. Sedan så spelar Micke Thimrén i Bitch Boys tillsammans med Johan Bomberg så man kan säga att alla leker med alla. Jag kommer spela en del tillsammans med Karlsmark nu och Micke och Johan får leka med Bitch Boys. Men sen är det tänkt att vi skall göra nya inspelningar med Suzie Beats Them All och komma igång igen. Vi har inte synts så mycket eftersom vi har haft andra projekt och så har vi haft lite otur och tre spelningar har blivit inställda den senaste tiden, det känns lite surt. Fast jag vet inte säkert om vi kommer heta Suzie Beats Them All i fortsättningen. Vi har talat om att byta namn till Robbo Cops.
Varför funderar ni på namnbyte?
Står ni inte för vad Suzie Beats Them All gjorde?

– Jo, det är inte därför, utan för att vi inte kör samma låtar live längre och Torkel inte är med. Vi har diskuterat det där mycket fram och tillbaka om det är bättre att behålla namnet eller ej. Sedan kanske det kan bli problem med att heta Robbo Cops vi får se hur det blir. Men att vi blivit ett ”skandalband” i kvällspressen har inget att göra med att vi diskuterat namnbyte. Det var bara en gimmick vi körde. Så här var det; att egentligen skulle vi heta Deadheads från början men sedan så var det ett band från Holland som kallade sig samma sak så när vi skulle hitta på något nytt så var det Torkel som tyckte att vi skulle heta Suzie Beats Them All eftersom vi hade en låt som hette så och vi var alla med på det. Låten har en sensuell text, det är lite som att få en utlösning i högtalarna, därigenom föddes idén att göra en gimmick runt det men det var bara på en spelning som körtjejerna var med, det var bara en tillfällig gimmick.

”Torkel tänkte såga sönder en levande gris med motorsåg”

– På CD:n var det La Camilla och Anna Thorsson som stönade och körade så vi behövde några som stönade och körade live. Det var Torkel som kände tjejerna. En av dem hette Carola det var hon som sjöng bäst, vad dom andra hette minns jag inte. Det gjordes en video på den spelningen och TV var där och filma både då och spelningen efter. Men då hade vi ingen av tjejerna med, istället var det en kille som hade sett spelningen innan och frågade om han inte kunde få vara med som gogodansare. Så på spelningen efter hade vi en kille som strippa. Sedan var det tänkt att vi skulle fortsätta med andra gimmicks. Torkel hade tänkt att såga sönder en levande gris med motorsåg, nu blev det inte så eftersom Torkel slutade. Nu är det mera musiken och inte lika mycket gimmicks som gäller. Det var Torkels tanke att vi skulle få uppmärksamhet och det fick vi ju.
Du berättade att du lyssnade på Hendrix och Black Sabbath, vad lyssnar du på idag?
– Det är väldigt blandat. Ministry lyssnar jag en hel del på. Annars är det allt möjligt: Country & Western, Hip Hop, Techno, Industri-Metal. Sådana där riktigt tunga och grymma saker. Jag lyssnar mycket efter sound och nya produktions-idéer, sånt tycker jag är väldigt spännande.
Lyssnar du på svensk musik?
– Jag lyssnar en del på Lars Demian, men det blir inte så mycket i övrigt. Eftersom jag är intresserad av spännande produktion så finns det inte så mycket att hämta. Jag lyssnar mycket efter ljudet snarare än efter själva musiken.
Hur ser du på musik vad vill du säga med musiken?
– Det är både underhållning och ett slags meditation. Ett sätt att få ut aggression eller förmedla känslor. Det är inte alltid det man vill uttrycka är så verbalt utan mer känslomässigt. Musik handlar mycket om känslor tycker jag, på ett sätt som kanske inte går att uttrycka på något annat sätt.
Har du något du vill tillägga?
– Ja det är väl att vi lever och har hälsan och att vi finns även om vi inte synts så mycket på senaste tiden. Jag skulle kunna berätta om andra sidoprojekt och annat som jag har gjort men det skulle bara förvirra tror jag. Det är ändå Suzie Beats Them All som är viktigast.