Tragic Comedy från Lund har precis släppt sin debut-CD ”Ciphers”. Av denna anledning ringde Geigermeeter upp Rickard och Mathias i gruppen för att via en raspig högtalartelefon få svar på lite frågor.
Det visar sig vara två mycket trevliga och pratglada personer som svarar på andra sidan linjen. Jag ber om en kort presentation.
— Från början, berättar Rickard, var det bara Mathias och jag som hade Tragic Comedy. På den tiden spelade vi ganska strikt bodymusik, grupper som Nitzer Ebb influerade oss mycket. Hösten 1991 utökades gruppen med ytterligare två medlemmar, Fredrik och Martin.
Arbetsfördelning
Jag frågar hur man delar upp de olika arbetsuppgifterna i gruppen och får följande svar.
— Mathias Dümmatzen är gruppens sångare och hjälper även till med text ibland. Sedan har vi Fredrik Magnusson som skriver det mesta av musiken och spelar synth live. Han är även gruppens bakgrunds sångare.
Rickard Lautrup skriver gruppens texter och sköter även en hel del av gruppens programmering. Sist har vi då Martin Dümmatzen, som är gruppens trummis och även han gör en hel del musik.
Jag går genast in på nästa fråga som berör den alldeles nya CD:n Ciphers… Är de nöjda med den?
Både Rickard och Mathias säger att de är mycket nöjda med den.
— Det finns material redan från 1992 med på skivan, fast vi har givetvis putsat upp det så att det håller vår standard idag. Vi spenderade 2° vecka i studion, berättar Mathias.
— Detta var en ganska lång tid för oss, då vi hade det mesta klart, vi fick en hel del tid att leka och prova studio-utrustningen ordentligt. Och responsen verkar det inte heller vara något problem med. Vi har sålt runt 50 skivor på en vecka, och skivan är inte ens officiellt släppt, så vi ska inte klaga, säger Mathias.
— Skivan har ju även fått bra respons i media, säger Rickard.
Informations-samhället…
Vi hänger kvar på ämnet Ciphers, och jag frågar lite angående texterna, vad man vill ha sagt.
— Till att börja med kan vi berätta att texterna absolut inte har någon anknytning till politik, säger Mathias.
— Vi försöker skriva om informationssamhällets påverkan på människor i framtiden, det blir en hel del texter om teknik också, säger Rickard.
— Det är ju fullt uppenbart att vi har lämnat industrisamhället bakom oss, och är inne i informationssamhället, säger Mathias.
CD-ROM
— Vi har ju även ett CD-Rom spår på CD:n, säger Rickard. Det har vi gjort alldeles själva. När vi från början kom på idén med ett CD-Rom spår var detta fortfarande något nytt och revolutionerande, men nu lagom dags till CD:n släpps är det tyvärr inget unikt med ett CD-Rom-spår. Till och med Absolute-samlingarna har det. Vi gjorde det inte som ett slags PR-trick, utan för att det är ett sätt för köparen att få lite ytterligare information om gruppen, säger Mathias.
— Vi kommer även i framtiden ha med CD-Rom spår i framtiden, säger Rickard, men då lite proffsigare.
Spelningar
Något som alltid följer en ny CD är spelningar.
Rickard berättar att man har spelat förband till Die Krupps och Syntec nere i Lund nyligen. Samt då även en spelning i Malmö, som en fest för att CD:n släpptes.
Jag frågar hur det är att se Tragic Comedy live gentemot att lyssna på CD:n.
— Live försöker vi skapa en helhetsupplevelse med diabilder och kvinnliga dansare. Vi har även scenkläder som går i färgerna svart och signalgult, berättar Mathias.
— Man måste även kunna känna igen musiken från CD:n, tycker han, men det ska ju vara lite extra tryck på en spelning också. Annars är det ju inte så kul att se ett liveband.
— Vi har lite nya spelningar på gång, inget fast bestämt. Vi är också mycket intresserade av att spela på olika festivaler i sommar, berättar Rickard. Där har man chans att nå ut till publik som kanske inte lyssnar på vår musik i vanliga fall.
Fack-fri musik?
Jag frågar hur man själva skulle vilja definiera Tragic Comedy. Både Rickard och Mathias tänker en liten stund innan Mathias svarar:
— En grabb som tyckte om vår CD sade att vi lät som 50% Techno, 25% Body, och 25% Kraftwerk. Och det tycker både Rickard och Mathias är en ganska bra beskrivning.
— Folk har svårt att placera våran musik, men å andra sidan, det är det absolut bästa betyg man kan få, menar Mathias.
— Då vet vi att vi är någorlunda nyskapande, det är ju skönt att slippa stämplas som t ex dåligt Frontline Assembly plagiat. Vi får mycket inspiration från bl a Kraftwerk och Lassigue Benthaus, säger Rickard.
— Och det återspeglas nog en hel del i vår musik.
Vi gör något nytt och annorlunda
Jag ber de nämna tre anledningar till att alla ska springa och köpa CD:n Ciphers.
— Vi gör något nytt och annorlunda, ett bra alternativ. Vi är ett nytt band, och då är man mycket beroende av hur bra försäljningen av första CD:n går, vi har inga politiska åsikter i våra texter, vi kan skriva texter om saker i samhället som är ett faktum, inget annat.
Och med dessa ord tackar jag för en trevligt pratstund, och önskar lycka till i framtiden.
Lämna ett svar