SOM ALLA VET SÅ ÄR HEXENHAUS ETT AV MINA STORA FAVORITBAND. JAG SÅG DOM LIVE I TIERP I NOVEMBER 91 OCH JAG TYCKER ATT DOM GJORDE EN HÖJDARSPELNING. JAG BLEV RENT LYRISK NÄR JAG SPRANG OMKRING PÅ GOLVET OCH LEKTE SKÅLLAD RÅTTA NÄR DOM SPELA. DET ENDA SOM KANSKE INTE VAR 100%IGT VAR VÄL SÅNGEN SOM HADE SVÅRT ATT KOMMA TILL SIN RÄTT I DET TÄTA LJUDET. HÄR KOMMER NU EN BRA INTERVJU MED MIKE SOM GJORDES JUST DEN DÄR NOVEMBERKVÄLLEN. READ AND ENJOY!!!
ÄR NI NÖJDA MED ER NYA PLATTA, AWAKENING?
Ja, det är ett ganska logiskt svar. Det är klart att i efterhand upptäcker man en del grejer man kunnat gjort bättre. Men som helhet är Jag nöjd i alla fall.
HUR SKILJER SEJ DEN NYA PLATTAN I FÖRHÅLLANDE TILL FÖRRA I DINA ÖGON?
Det finns två stora skillnader. Den ena är produktionsmässigt och den andra är musikmässigt. Produktionen är mycket bättre än på förra som det va lite knepig produktion på. Ljudet är ju mycket mastigare, om man slår på den ena efter den andra så hör man vilken jävla skillnad det är. Grövre produktion, mycket tjockare sound. Det är ju jävligt rent och fint ljud på förra plattan, jävligt speciellt sound. Nu har vi använt lite mer effekter inte speciellt mycket mer men lite mer, för att bredda det litegrand. Det nya materialet är mer lättillgängligt. Eftersom sången har blivit mer melodiskt baserad så har vi kunnat göra musik som e lite mer lättillgänglig också. Man har kunnat dragit ner litegrand och låta sången göra lite mer grovjobb, det är ju en stor skillnad, sen att vi även har gjort lite tyngre låtar på nya plattan också.
HAR DU PRODUCERAT NYA PLATTAN SJÄLV?
Nja, det är ju såhär, det beror ju på. Egentligen kan man skilja på producent & producent. En producent i rockvärlden är i regel en annan producent än vad det är i övriga musikvärlden. I rockvärlden kan det vara en lirare som kommer in och sätter sej bakom kranarna och så skruvar han ljudet. Men i övriga musikvärlden kan det också betyda att det är producenten som också står bakom produkten som kommer. Han håller i trådar och helhetsgrejen så att säga. Det är ju jag som har kranat gitarrljudet och trumljudet så det är ju i stort sett jag som har producerat. Dom andra är ju också med och säger vad dom tycker. Det finns ju ingen producent ute i rockvärlden som är fulländad. Det är ju det som är fördelen med att ligga på en lägre nivå, som jag då. Jag måste ju lyssna på vad andra säger. Men som en stor producent han kan slå dövörat till och säga att jag är bäst.
NI HAR INTE JOBBAT NÅT MED MATS LINDFORS PÅ DENNA PLATTA?
Nej vi har ju inte jobbat nånting alls i den studion. Det är ju en helt annan studio. Han äger ju Stockholm recording (?) numera och det är ju hans grej. Mats är jätteduktig men det kanske inte är riktigt rätt bag för Mats att köra sån här musik. Han är bättre på lite melodiös musik, lite softare. Typ Europe. Glory har han väl gjort samt Norums platta och såna grejer.
VAD HAR DOM NYA MEDLEMMARNA BETYTT FÖR PLATTAN OCH BANDET I ÖVRIGT? (FÖR ER SOM EJ VET SÅ HAR DOM NY SÅNGARE OCH BASSIST SEN FÖRRA PLATTAN)
Conny har egentligen inte betytt nåt för musiken på nya plattan av den enkla anledningen att han kom in såpass sen i skedet. Litegrand, lite vinklingar har han väl kletat in och lite åsikter sådär. Men då har ju Tomas betytt desto mer då, sångmässigt. Även det att Thomas har skrivit mer än hälften av texterna och även klämt in en låt också. Anledningen till att Morta slutade (gamla bassisten) pga av sin fru. Det var det där vanliga syndromet som dök upp. Han fick helt enkelt välja mellan henne eller Hexenhaus och då valde han henne och det är ju ingen som kan klandra honom för det.
OMSLAGET PÅ PLATTAN, VAD FAN ÄR DET FÖR NÅT?
Det man ser på omslaget är ett ägg som spricker. Men inuti ägget är det ingen fågelunge utan det är nåt annat, nånting modernt. Något som vaknar.
(Thomas) Det hör ju ihop med texten på AWAKENING litegrand oxå. Det är IC-kretsar och dataprylar som kommer ut ur ägget. Det är som framtiden föds.
(Mike) Det kan ju tolkas både positivt & negativt. Jag ser det som nått positivt. Om man ser det musikaliskt. AWAKENING är ingen musikalisk text. Men jag ser AWAKENING, titeln alltså, som ett uppvaknande för HEXENHAUS. Man kan se AWAKENING som ett uppvaknande i tiden. Just det här med att det går framåt. Teknologin etc.
VARFÖR HAR NI SPELAT IN INCUBUS PÅ PLATTAN? (den var även med på debuten 88)
Det är ju bara ett bonusspår på CDn, den är inte med på lpn. Vi ville göra den igen med viss omarrangemang för det är en låt som vi gillar alltså. Det är en rolig låt. Vi har ju gjort den lite annorlunda. Jag tycker det är en såpass bra låt från början så jag tyckte det skulle vara reko att göra den igen med ett såpass mycket bättre band.
NI HAR EN DEL AKUSTISKA GREJER PÅ PLATTAN HUR FUNKAR DET LIVE?
Det som är akustiskt i dom låtarna som vi kör i programmet kör vi på elgitarr. Dom låtarna som det är mest akustiskt i kör vi ju inte i programmet. Om man räknar bort introt då som vi inte kör, men skulle vi köra det så blev det förmodligen en tapeback som intro då. Annars är det ju Necronomicon, den långa låten och den kör vi ju inte live för det blir för jävla mastigt att lira den live. Det håller ju att göra en sån grej på platta för då kan man ju dela upp den med lite akustiska prylar. Men live funkar det inte, det blir ju som en halv konsert, en låt.
VARFÖR GÖR NI SÅNA HÄR SMÅ KORTA INSTRUMENTALA LÅTAR PÅ ETT PAR MINUTER?
Kul. Det är kul att göra instrumental musik. Jag gör själv jävligt mycke instrumental musik hemma som aldrig släpps.
MEN VARFÖR SÅ KORTA LÅTAR, ALLA ANDRA BAND SOM GÖR INSTRUMENTALA LÅTAR BRUKAR ALLTID BRASSA IVÄG MED 10 MINUTERSLÅTAR. MEN INTE HEXENHAUS, DÅ ÄR DET KORTA GREJER!
Jag tycker det är ballt. Det kanske inte är så många som har gjort det förr. Leppo har gjort nån sån låt i CANDLEMASS. Codex Gigas och den där Chopin dödsmarchen. Jag tycker det är rätt fräckt att klämma in sånt där. Sen om man inte gör dom så långa så kan man göra dom intressantare på ett annat vis oxå. Ska du göra en lång låt så måste du ha 500 partier i den för att göra den intressant som instrumental musik. Gör du en låt på 2 minuter så kan du köra en tung ganska enkel melodi som t ex A temple for the soul på förra plattan men ändå få det intressant va. För det är ju i princip en versmelodi och ett gitarrsolo i mitten sen e det slut. Men det håller ju sej ganska intressant i alla fall för att det inte blir så förbannat segt.
HUR KOM DET SEJ DÅ ATT DU KOM MED I KING DIAMOND?
Det är för att jag känner Andy la Roche eller Panda då. Jag känner alltså honom sen tidigare privat. Så det va väl lite på den vägen. Dom behövde en ny gitarrist då. Jag snackade med Panda på och han ville att jag skulle komma ner och testa & då fick jag jobbet direkt.
DET VAR ALDRIG NÅ SNACK TIDIGARE, INNAN PETE BLACK KOM MED I BANDET, ATT DU SKULLE KOMMA OCH LIRA MED DOM?
Nej, jag snackade lite med honom sådär. Men jag var inte lika bra då på gitarr. Ja har övat jävligt mycket och blivit mycke bättre dom senaste 3-4 åren, och innan Pete kom med var ju för en nästan 4 år sedan. Jag kände inte Panda så bra då heller. Anledningen till att Panda ville ha men mej i bandet nu, är att han vet att jag är en jävligt bra gitarrist, framför allt bra kompgitarrist. Men oxå för att han vet att jag är en schysst snubbe & att jag går och jobba med på det sättet. För dom har haft lite problem med struliga medlemmar och då vill dom inte ha med nå mer rötägg i bandet. Jag har ju varit med sen febr.-mars. Men det har ju inte i hänt så mycket med KING DIAMOND senaste året här.
HUR ÄR DET ATT SPELA MED KINGEN OCH DOM DÄR SNUBBARNA DÅ?
Kurre har inte varit med själv. Han här inte varit med av två anledningar. Dels för att han bor i Danmark och bandet repar i GÖTEBORG. Det kommer vi även att göra när han är med. Den andra anledningen är ju att det finns ju ingen anledning för han att vara med när jag ska stå där och fumla mej igenom låtarna. Vi kanske spelar fyra takter och så stannar vi där och tar om samma sak igen. Vi kommer snart att sätta igång och repa på riktigt & då kommer han att vara med. Men jag har ju träffat honom tidigare så han vet ju vem jag är.
OCH HAN ÄR TREVLIG?
Ja, han är trevlig. Men han är lite mystisk, jag säger det inte som nåt negativt han bara är en sån människa. Rätt djup, man ser det på’n.
VILKET ÄR ROLIGAST ATT SPELA, HEXENHAUS ELLER KING DIAMOND?
Jag tycker allting är roligt att spela. Det går ju inte riktigt att jämföra för att King diamonds låtar är svårare än HEXENHAUS låtar men HEXENHAUS riff är svårare än KING D, om du förstår hur jag menar (jag förstår, frågan är om läsarna förstår -red)? Låtarna som King Diamond har är svårare för det är mycke mera grejer i dom. Det är mycke mer riff och olika partier och taktändringar helt plötsligt och sådär. Men våra låtar är svårare att spela så allt är som utmaningar. Själva gitarren är är svårare att spela i våra låtar. Men det är som utmaningar på olika sätt, det går inte riktigt att säga vad som är roligast att spela. Det är klart, det är jävligt häftigt att stå och spela. Jag har ju alltid lyssnat på King D jävlar sen första skivan och även sen MERCYFUL FATE. Jag har ju varit med hela vägen. Så det känns ju jävligt roligt att stå och spela dom låtarna. Det är jävligt maffigt att stå och spela COME TO THE SABBATH, som man har lyssnat på sen man var 15 bast.
Lämna ett svar