Theatre of Tragedy
”Demo 1994”
Gammal, utsåld men ändå ett stycke genialisk musik som är min plikt att recensera. De har nu släppt debuten på Massacre rec. Det var denna tape som öppnade porten till, ja kontraktet.
Fyra låtar, nej fyra mästerverk innehåller demon, ljudet är i det närmaste perfekt. Ok, det finns svackor i ett par låtar men det glömmer man ganska snart, om inte annat så sveper den avundsvärda stämningen bort det på nolltid. Akustiska partier och döds-sång kryddas med en skön sjungande tjejsång och tunga gitarrer. Doom/death med annorlunda idéer och med en ”softare” attityd är en enkel beskrivning av musiken.
Jag nöjer mig med att skriva att detta är en helt suverän demo, sen att det är en viss stil får ringa betydelse när tapen innehåller: Atmosfär, mörker, styrka, vackra harmoniska stycken och medföljande känslor av att jag verkligen är född i fel århundrade.
Köp för allt i världen deras skiva, den kan bara inte vara dålig. Jag tror även att de medverkar i detta nummer av Falken så läs intervjun med dom och skaffa en än bättre insikt i deras musik.
To buy or not to be.
Lämna ett svar