STARMARKET
Four Hours Light
(Ampersand/House Of Kicks, ASR 24)

Starmarket har varit ett av mina favoritband en tid nu. Detta beror mycket på deras förmåga att kombinera en känsla för starka melodier med en oerhörd tyngd, närapå hardcore, i soundet — t ex i lysande låtar som Amber, Orbit och Repetition. På den nya skivan har de dock softat till sig rejält och man märker rentav influenser från mjukare countryrock. En hel del av tyngden och attacken har försvunnit. Det tycker jag är lite synd, för det var just detta möte mellan tyngd och melodi som fascinerade mig mest.
Efter ett tags inlyssning börjar jag inse att det finns pärlor även på denna platta. “Don’t leave me this way” visar upp en del av den tyngd jag annars saknar. Och “Black sea” och “A million words” är riktigt vacker ‘vuxenrock’.
Starmarket är fortfarande bättre än de allra flesta av sina liknande kollegor, även om de tappat lite grann av sin originalitet.

Betyg: 3/5 (cool)