GYMNASTIKEN
ännu en gång
(Mini-cd – Snorgrönt)

Från Luleå kommer det 4 man starka Gymnastiken. De spelar snabb trallpunk på svenska som rör sig i närheten av DLK. Knappast nyskapande men tajt, hurtigt och glatt. Min personliga favorit är ”Fallskärmar”, en låt som lätt skulle kunna bli en radioplåga om den bara fick chansen. I min stereo kommer den i alla fall att gå varm.
Men tyvärr finns det grå moln på himlen. Gymnastiken är UTE. Jag bryr mig inte om vad de spelar för musik men det gör kidsen i Sverige. De vill inte ha punk på svenska. Det ska vara på engelska och de som framför det ska helst bära skate-kläder av bästa märke. Detta är Gymnastikens stora dilemma.
Men som sagt, en godkänd debutplatta och om Gymnastiken bara hittar en egen stil så kan de få till något riktigt bra nästa gång.