DRAIN
Horror Wrestling
MVG

Drain är begåvade, seriösa och rutinerade musiker som ingen ostraffat trampar på. De är värda mer än att bli avfärdade som ett ”tjejband” och den dåliga klang som denna titel tyvärr har.
Som sagt, Drain är tunga och kompetenta, men de har sina brister i låtskrivandet. Som en bekant sa — hade de varit killar hade folk avfärdat dem som ett trist Alice In Chains-plagiat. Men de är tjejer, och får därför stora mått av uppmärksamhet.
Femlåtars-EPn ”Serve The Shame” var schysst, men en fullängdare helt i samma stil är lite för mycket.
Ett råd inför nästa skiva är alltså att rikta in sig på lite mer originalitet i musiken. Eller, åtminstone låta sig influeras av fler band än det vars frontman heter Layne Stailey.