CRAWLEY
Territorial
Roadrunner/Soundfront
Tungt och aggressivt, med bra melodikänsla emellanåt, är ord för att göra en lång historia kort.
Det brutala gör sig väldigt bra till melodierna, och är en bra utveckling från deras förra skivor ”Addiction” och ”Supersonic”, som växlade mellan att först inrikta sig mest på melodierna och sedan bli tunga och brutala. Men det här albumet är en bra summa av hela evangemanget.
Kombinationen av tunga riff, melodier och den tjusiga stämsången låter mycket bra i var hårdrockares öra. För det här är hårdrock, men med kvalité, som känns väldigt genomtänkt.
Namnet på skivan får mig att genast tänka på Sepultura, men dock inte musiken. Inte direkt i alla fall. Men ibland är det faktiskt lite av samma vara. Och det är väl inte helt fel kanske.
I helhet låter ju allt så himla fint och bra, så man får väl bara hoppas att den här skivan blir deras genombrott så de får sin belöning för fina musikaliska strapatser. Nu när de äntligen har funnit sig själva.
Lämna ett svar