Swervedriver
”Ejector seat reservation”
1995

När jag hör första tonerna på första låten ”Singel finger salute” blir jag riktigt rädd. Är detta verkligen Swervedriver? Vad har hänt med de härligt slamriga pojkarna? Detta är en instrumental lugn låt som påminner lite om Idaho utan att för den delen komma i närheten av deras härliga melankoli. Denna låt som är pampig med horn och allt får mig mer att tänka på signaturen till någon sekelskifts kostymserie.
När nästa låt ”Bring me the head of the fortune teller” kommer igång lugnar jag ner mig, för här låter de som de ska, nästan. De har i alla fall inte ändrat stil helt, utan röjer på med mycket effekter, dist, gnissel och gnäll. Åhh… härligt!

”The other Jesus” börjar med enbart trummor och fortsätter sen lugnt låten igenom. Även nästa låt ”Son of a Jaguar ’E'” är lugn, nedstämd och lite tråkig, detta bryts tvärt i den glada och poppiga singellåten ”I am Superman”. Den låter lite som de gamla låtarna men är ändå något helt nytt. Distad sång och la la laa refräng, varför denna plötsliga glädje? Kan det kanske bero på att sångaren Adam är stålmannen? Tyvärr är det en jobbig gitarrslinga lite då och då i slutet som stör mig mycket.

”Bubbling up” börjar jättehärligt för att sedan snabbt tappa det som började så bra. På titelspåret sjunger Adam på ett helt annat sätt mot vad vi är vana att höra, han pratsjunger i verserna för att sedan nästan gå upp i falsett i refrängen. B-sides favoriten från ”I am superman” finns även med på denna skiva och heter ”Last day on earth”. Det är en trallvänlig lugn och fin låt med otroligt vacker stämsång. Här visar Adam upp ytterligare en sida av sin röst och sjunger riktig skönsång kompat av bland annat en cello.

På låt nummer 11 som inte är någonting stannar skivan, men om man sen trycker fram till nummer 12 börjar en gömd låt som påminner mycket om Primal Screams låt ”Cry myself blind”, även sången påminner mycket om Bobbys släpiga sätt att sjunga på. På första lyssningen av skivan blev jag besviken för att de ändrat stil men ju mer jag lyssnar på den desto mer av gamla Swervedriver dyker upp och det är nog trots allt en fantastisk skiva.