ASTON REYMERS RIVALER
Kräål
(Musiklaget)
Kommer du till Mariatorget på Söder i Stockholm, så titta till vänster, har jag för mej, vid Hornsgatan. Där växer en grönskande palm.
Tror du mej inte?! Lyssna då på Nisse Linds ”En kvinna från Mariatorget” på Aston Reymers nya och andra LP. Nyckelharpa, fiol och steelpans. Rytmer från logtrummor och guiror. Kan man blanda musikinstrument, musik och rytmer så — då måste det stå en palm på Mariatorget.
Peps har producerat. Lester Jackman är inbjuden med oljefaten. Per Cussions Tjernberg spelar lika vesselsnabbt, ”Samba Alpha” t ex, som alltid i mina recensioner.
Han har säkert också haft flera ord med i bandet när musiken på ”Kräål” blivit just det: calypsig (mest), socig, reggae och sambig.
Men Magnus Lind finns också här med dragspelet. Och texterna — av Magnus eller Anders Åborg — handlar om Stockholm. Om glädjen, hoppet, kamplusten som ännu finns kvar i en stad ockuperad av ståålfåglar.
Lämna ett svar