VARJE ÅR UTSES, SOM MÅNGA AV OSS VET, SVERIGES POPSTAD. 1996 VAR DET LUND OCH TILL 1997 ÅRS POPSTAD UTSÅGS FÖR NÅGRA VECKOR SEDAN UMEÅ, SOM MOTIVERING ANGAVS ATT STADEN HADE TVÅ SKIVBOLAG OCH ETT STORT ANTAL BAND AV HÖG STANDARD.

1998 års popstad bör med andra ord bli Linköping med sina tre nya skivbolag, Cloudberry Jam, med nytt förbättrat skivbolag i ryggen, Chickenpox, med utgivning av debutplattan i Australien och radiospelningar i diverse andra exotiska länder, Nine, med sin nya skiva på gång på Startracks, Outlast, som följer upp sin starka debut Friendship i vår, The Pusjkins och Ship of Fools med debutskivor även de på gång fram i vår och så det senaste tillskottet av argument för att Linköping ska bli popstad 98, nu när man även börjat ta hänsyn till hardcore-scenen i bedömandet, Interlace, som snart släpper sin debut-ep på linköpingsbolaget Bridge of Compassion.

Interlace består av Nicklas (sång), Kribbe (trummor), Joel (bas), Viktor (gitarr) och Jens (gitarr). De har precis avslutat en inspelningssejour nere i Vänersborgsstudion Dismental Hospital, där man lagt grunderna till sin debut-ep, som ska slutmixas I samma studio senare I år för utgivning under februari. Valet av studio berodde mycket på det ekonomiska men även att Nine spelat in sin debut där och man tyckte att ljudet var bra. På EPn kommer vi att få höra, enligt Interlace själva, egensinnig, välspelad hardcore, med texter som inte ska vara av det vanliga hardcore-macho-slaget utan det ska mer ges utrymme för uttryckandet av känslor. Den macho-attityd och likriktning. Som växt fram inom hardcoren under de senaste åren är något som Interlace tar avstånd från. Man vill istället behålla den ursprungliga idén om tolerans inför nya grepp, kreativitet och spelandet för att det ska vara roligt.

Musiken är något som de ägnar sig åt utanför skolan, även om målen är att ta sig ut i Sverige och spela mer än vad de hittills gjort. Det har fram tills nu bara blivit spelningar här i Linköping och då framför allt på Skylten, där de tycker att de nästan spelat lite för mycket på sista tiden. De har dock även gjort en spelning i Oskarshamn och en i Motala.

Interlace säger sig vara nöjda med att vara verksamma i Linköping, eftersom det finns ett stort intresse för hardcore och för att det är en sådan bra stämning inom hardcorescenen och mellan banden och publiken.

Framtidsplanerna för Interlace är som sagts tidigare att kunna ge sig ut och spela mer, men även fortsätta den utveckling som man anser sig ha genomgått under det senaste året. Hurvida det blir något fortsatt samarbete med Bridge of Compassion på kommande skivor vet man inte ännu förrän man sett hur denna EP gått runt ekonomiskt, men med sin musik och antimacho-attityd ska det väl inte vara några problem.