ROTTEN SOUND
Drain
Repulse CD 040
9/13

Å helvete, vilken överraskning detta var! De finska death/grindarna är tillbaka med ett nytt album som lyckligtvis är inspelat i Sunlight Studio. Det är faktiskt det bästa jag hört från Sunlight på många år!
Hela stuket på plattan påminner en del om FILTHY CHRISTIANS och FUNEBRE mixat med gamla DISMEMBER-tongångar, och i dessa svåra tider är det riktigt uppfriskande faktiskt. Låtarna är inte särskilt långa men i det hela ganska originella och fulla av svängar och oförutsedda händelser. I min smak är dessa 31 minuter helt lagom för den här typen av musik för efter att ha lyssnat på dessa brutala gossar behöver man en liten paus.
Egentligen kanske man måste vara en riktigt inbiten fan av gammal hederlig death/grind för att uppskatta detta men om du gillar krossande mid-tempo partier med massor av blastspeeds och growlande sång så kanske Drain är något för dig? Det är ditt val!