SISSY SPACEK
Hangin’ up my heart
(Atlantic)
En av orsakerna att skådespelerskan Sissy Spacek gjorde ett så fint porträtt av Loretta Lynn i country-berättelsen ”Coalminers daughter” var att hon sjöng låtarna själv. Många aktörer kan sjunga, men Sissy Spacek visade att hennes röst var mer än godkänd.
Den håller även för en LP.
”Hangin’ up my heart” är en trevlig, om än rätt harmlös, countryplatta där Spacek håller sig till det traditionella soundet. Melodierna är antingen bekanta som ”Have I told you lately that I love you” och ”Honky Tonkin” eller nyskrivna varianter i samma stil.
Bäst är nyskrivna ”Hangin’ up my heart” av Hank DeVito, som också spelar med på plattan tillsammans med andra medmusikanter till producenten Rodney Crowell. Sissy Spacek har skrivit två låtar också, ”He don’t know me” och ”Smooth talkin’ daddy” och dom platsar fint.
Det enda underliga på låtskrivarsidan är väl att producent Crowell, som verkligen kan skriva bra country, inte tagit med någon av sina sånger.
En hygglig LP där Sissy Spaceks röst faktiskt är den bästa ingrediensen. Kompet kunde varit lite giftigare… men OK. Det är en syster-platta till några av Emmylou Harris album.
Lämna ett svar