THERAPY?
Troublegum
(A&M)
8
Detta är bandets andra fullängdsalbum förutom ett antal EP-skivor. Skivan inleds med fem låtar på rad som är snabba och rakt på sak.
Från korta Suicidal Tendencies liknande ”Knives” via förra årets Satorinspirerade(?) hit ”Screamger” till nya spår som i sin enkla och råa kraft är bättre än något de gjort tidigare.
Therapy’s poppunkmetall med texter från det brittiska industrisamhället ligger rätt i tiden som ett starkt svar på all amerikansk ny metallhiphop.
Andy Caims larmiga, högtoniga gitarrspel och desperata skriksång tillsammans med trummisens slamriga, ibland djungelliknande, spel ger grunden till denna powertrio som nästan vill explodera hela tiden.
Låten ”Lunacy booth” är psykedelisk med märkliga körstämmor och ”Femtex” har en löjligt stark melodiös refräng mitt i allt larmet. Flera spår kan också liknas lite med New Model Army och Mission men med mer drag.
Therapy blir stora i år tack vare att både hungriga metal-fans och ”alternativrockare” kommer att bli överkörda av denna skiva. Avnjuts bäst ihop med grannarna!
Lämna ett svar