av upptäcktsresande Nicke Boström

Vi kan konstatera även i detta nummer av tidningen att det händer mycket intressanta saker i just Skåne på musikfronten. Någon direkt spännande eller nyskapande musikscen har det väl egentligen aldrig funnits där, eller överhuvudtaget någon annanstans ute i landet. Det vi dock ändå alltid förknippar med Skåne och skånsk rock är Peps Persson, Afzelius, Wiehe, Wilmer X, Kal P Dal och Klippan (Svenska Popfabriken med Co). På senare år har vi fått smaka på syntpop från Page och S.P.O.C.K och fått stifta bekantskap med modern pop som Bob Hund (som delvis är hemmahörande i Stockholm), Eggstone, Cardigans och exempelvis Green.
De sistnämnda banden har banat vägen för en ny generation popband och det är just dessa grupper som vi tar oss an i denna artikelserie.
I förra numret exponerades Alexis (Ystad), Club 8 (Lund), Semester (Åhus/Stockholm) och Leslies (Kristianstad). Denna gång besöker vi städer som Helsingborg, Malmö och den lilla orten Åhus (igen!).

Doolittle
Acid House Kings
Still